úterý 16. ledna 2018

Jak začít natáčet?
 1. Pořiďte si sluchátka s mikrofonem, bez těch to opravdu nepůjde, ty levnější stojí do 200,- a zvuk mají dostačující
 2. Naučte se googlit – zní to divně že? Nevěřili byste kolik lidí mi za týden napíše dotaz typu: Jak zvýším zvuk mikrofonu, jak si vytvořím náhledový obrázek, na co mám natáčet, kde seženu… Na googlu zjistíte základy, na ytbe existují videa na všechno co potřebujete vědět, stačí zadat dotaz a být ochotný se na to video podívat. Mě samotnou celkem pobuřuje, když se mě někdo přijde zeptat jestli natočím video například na tvorbu grafiky v GIMPu a ani se neobtěžoval se podívat, že to video je už dávno hotové a k tomu mi napíše, jak je to můj obrovský fanoušek a že viděl všechna moje videa – oukej…
 3. Natáčejte to na co Váš počítač stačí – pokud nemá dostatečnou grafickou kartu na danou hru, natáčejte hry, pro které je grafika dostatečná, hry nemusíte kupovat, jsou jich mraky online zdarma.
 4. Naučte se dělat grafiku – zdarma je GIMP, opět na ytbe najdete spoustu videí s návodem jak ho používat, na nezajímavou grafiku skoro nikdo neklikne…
 5. Stříhací program – na Slunečnici jsem našla 20 stránek různých programů a u všech byla kolonka „Stáhnou zdarma“ – většina z nich má pak samozřejmě vodoznak značky, ale základní stříhací program je vybavením víceméně každého počítače – je potřeba, abyste věděli jaké máte k dispozici programy, nejznámější z nich je Movie Maker – opět zdarma.
 6. Záznam videa – OBS – zdarma, zkušební verze Frapsu – zdarma.
 7. U hry snižte zvuk tak, abyste byli slyšet Vy sami, nekřičte, nepískejte, nevyjte – člověk by řekl, že je to jasné, ale dá set sakra velkou práci naučit se mluvit ve stejné výšce a výšku hlasu si i pohlídat (já to pořádně neumím do dneška).
 8. Naučte se nazvat svoje video – může to být po vzoru GoGa Vlog., a nebo například Hra/datadisk/typ záznamu (LP, GP, stream)/název = vypadá to profi a na začátku bohužel nemáte rovnou startovací dráhu, abyste si mohli dovolit něco napsat hala bala. YTBerů jsou tisíce, pokud chcete prorazit, je třeba aby bylo vidět, že se trochu snažíte!
 9. Nemažte natočená videa, pokud jste je už vydali – kontrolu videa provádějte než ho nahrajete.
 10. Neočekávejte ihned spousty odběratelů, pokud máte videa tři, nebo deset, lidé se k Vám vrátí, ale aby Vám dali odběr, musí Vám věřit, že s tím za pár týdnů nepraštíte
 11. Pokud chcete podporu od většího YTBera, tak mu nepište, aby Vás nasdílel, i on si prošel spoustou příkoří, překročil mraky klacků a pořádně si natloukl pusu, než se dostal kam se dostal – mějte úctu. Když se s ním spřátelíte, tak Vám to nabídne sám (pokud uvidí, že máte vytrvalost a že jste taky trošku samostatní).
 12. Nedělejte si image totálně jiné osoby než jste – na YTBe se uplatní každá povaha.
 13. Mluvte, mluvte, mluvte, od toho to video děláte – abyste mluvili, pokud nevíte o čem, popisujte hru, pokud nevíte jak popisovat hru povídejte o něčem co se Vám stalo, o svých koníčcích, rodině, uvažujte o smyslu života – cokoli, hlavně nebuďte potichu příliš dlouho.
 14. Přeřekli jste se? Super – jste normální. Lidem, kterým se nikdy žádné přeřeknutí nepovede ostatní příliš nedůvěřují (politici, zprávy na Nově,…). Zasmějte se a jeďte dál!
 15. Nebuďte uspávač hadů – chcete někoho nadchnout pro Váš kanál, je potřeba abyste v něj nejdřív věřili Vy, abyste byli nadšení Vy, aby Vás bavilo co děláte a bylo to z hlasu slyšet. Pokud se do nadšení musíte nutit a nemáte při natáčení žádné emoce, pravděpodobně nenatáčíte to co byste chtěli předávat dál a nebude to zajímat ani ostatní.
 16. Kašlete na konkurenci, naopak se snažte s ostatními spřátelit – můžete si navzájem pomáhat, probírat spolu co se Vám povedlo a co ne a třeba si i vyměňovat zkušenosti.
 17. Nebojte se s projekty a nápady oslovit velké YTBery – obvykle (až na výjimky) nemají problém s Vámi na nějakém projektu začít pracovat, ale nebudou Vám chtít dělat chůvu – je potřeba abyste ten projekt měli pořádně připravený a rozhodně nepřišli s tím „Ty něco vymysli, ty jsi větší/lepší/chytřejší“.
 18. Nacpěte do popisku videa všechny důležité informace o Vás, Vašem kanále, kdy vysíláte, jak natáčíte, o hře, kterou natáčíte, komunikátory – stejně se Vás lidé budou na tyhle věci ptát pod videi dál, ale vypadáte ihned důvěryhodněji a Vy potřebujete, aby Vám odběratelé věřili, jinak Vám ten odběr nedají a já to chápu. Taky jsem vždycky nerada když někomu dám odběr a on natáčení ukončí úplně – mám k té osobě vztah a pak se mi po ní stýská. Pokud to udělá jednou, tak jsem ochotná to odpustit, ale pokud to dělá často, tak už odběr ani znovu nedávám.
 19. Nemažte komentáře, pokud nejsou vyloženě útočné. Pokud Vám jen někdo napíše kritiku, tak Vám to kolikrát může pomoci. Například, když mi někdo napíše, že ve videu „Křičím“, tak se omluvím a poděkuji a snažím se, aby se to neopakovalo, ale když mi někdo napíše, že „Řvu jako zraněná wiverna a že se na video nedá dívat“, tak to smažu, protože to je komentář z mého pohledu hrubý a nezdvořilý. S podobnými lidmi moc nemá smysl se dohadovat (často argumentují tím, že to je „konstruktivní kritika“), oni chtějí abyste jim věnovali pozornost a cítí se pak děsně důležitě, když jim jí opravdu věnujete, když je budete ignorovat, tak Vám garantuji, že je nehorázně naštvete. Pokud chcete být úspěšní nemůžete věnovat pozornost každému psu co štěká. Samozřejmě pokud se rádi hádáte – tak směle do toho.
 20. Reagujte na pozitivní komentáře – dokud to jde, později už to nebudete stíhat, ale snažte alespoň trochu. Lidé co Vám dali like, nebo napsali něco hezkého jsou hnací silou Vašeho kanálu a sluší se minimálně poděkovat.
 21. Pozor na to s kým se kamarádíte – na internetu bohužel nejde ihned poznat pravá povaha nějakého člověka. Někdy věříte nepravým osobám a může se to totálně obrátit proti Vám, dávejte si pozor na to co komu na internetu napíšete – je to internet, cokoli řeknete (často i to co neřeknete) může být během pár minut veřejná informace. Samozřejmě, pokud chcete dělat reakční videa, tak čím více někoho napadnete, tak tím lépe pro Vaší sledovanost.
 22. Nenechte se strhnout něčími pravidly (vyjma obchodních podmínek YTBe samozřejmě), nejsou Vaše, nemusíte skákat jak někdo píská. Ti největší YTBeři se prosadili právě tím, že odmítali jít s davem.
 23. Neřešte kopírování – na YTBe neexistuje video, které by bylo ojedinělé.
 24. Buďte něčím trochu jiní – nesnažte se vžít do prezentace někoho jiného, udělejte si svojí, svoje pravidla, svoje zásady a těch se držte a pokud už je změníte, tak se je naučte obhájit minimálně sami sobě.
 25. Pamatujte, že to co dáváte dostáváte zpět. Jsem sice ateista, ale mockrát jsem se přesvědčila, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Sečteno a podrženo – na natáčení Vám stačí opravdu málo financí, ale potřebujete opravdu mnoho odhodlání. Věřím, že Vám vypsané rady pomůžou, abyste se bez obav rozjeli.

Žádné komentáře:

Okomentovat